Siber Güvenlik Nedir?

Siber güvenlik, donanım, yazılım, veriler de dahil olmak üzere internete bağlı sistemlerin korunmasıdır. Biri siber, diğeri güvenlik olmak üzere iki kelimeden oluşur. Siber, sistemler, ağ ve programlar veya veri içeren teknoloji ile ilgilidir. Buna karşılık güvenlik kelimesi sistem güvenliği, ağ güvenliği, uygulama ve bilgi güvenliğini içerir.

Ağları, cihazları, programları ve verileri saldırı, hırsızlık, hasar, değişiklik veya yetkisiz erişime karşı korumak için tasarlanan teknolojiler, işlemler ve uygulamalar bütünüdür. Bilgi teknolojisi güvenliği olarak da adlandırılabilir.

Siber güvenliği, bilgi işlem kaynaklarımızı ve çevrimiçi bilgilerimizi tehditlere karşı korumak için tasarlanmış ilkeler ve uygulamalar kümesi olarak tanımlayabiliriz.

Modern bir endüstride, insanlar hakkında gizli ve gerekli bilgilerin bolluğunu depolayan ve ileten bilgisayarlara olan yoğun bağımlılık nedeniyle, siber güvenlik kritik bir işlevdir ve birçok işletmenin ihtiyaç duyduğu bir sigortadır.

Siber Güvenlik neden önemlidir?

Özel bilgilerimizin her zamankinden daha savunmasız olduğu dijital bir çağda yaşıyoruz. İnternet bankacılığından devlet altyapısına, verilerin bilgisayarlarda ve diğer cihazlarda depolandığı, hep birlikte ağa bağlı bir dünyada yaşıyoruz. Bu verilerin bir kısmı, fikri mülkiyet, finansal veriler, kişisel bilgiler veya yetkisiz erişimin olması halinde olumsuz sonuçları olacak başka tür veriler olabilir.

Siber saldırı bu aralar uluslararası bir sorun haline gelmiştir ve saldırıların küresel ekonomiyi tehlikeye sokabileceği konusunda pek çok kaygı ortaya çıkmıştır. Kuruluşlar, işlerini yaparken ağlar üzerinden ve diğer cihazlara hassas veriler iletir ve siber güvenlik, bu bilgileri ve işlemek veya depolamak için kullanılan sistemleri korumak için kullanılır.

Siber saldırıların hacmi büyüdükçe, şirketler ve kuruluşlar, özellikle de ulusal güvenlik, sağlık veya mali kayıtlarla ilgili bilgiler veren şirketler ve kuruluşlar, hassas işlerini ve kişisel bilgilerini korumak için adımlar atmalıdır.

Bir cevap yazın